Tavmergen IVF Clinic | İnfertilite ve Tüp Bebek Merkezi


İletişim : +90 232 445 31 45

Tüp Bebek Tedavisi

İyi kaliteli embriyo transferine ragmen, 3 veya daha fazla tüp bebek uygulamasında gebelik elde edilememesi durumunda tüp bebek başarısızlığından bahsedilmektedir.
Bu durumda tedaviniz bir uzman tarafından tekrar değerlndirilip aşağıdaki nedenler ekarte edilmeye çaılışılmalıdır
 
Rahim içi değerlendirmesi; Ultrasonografi, rahim tüp filmi (HSG), gerekirse histeroskopi ile rahim içinde bir problem olmadığı gösterilmelidir.

Hidrosalpenks (içi sıvı dolu tüp) araştırılmalıdır. Hidrosalpenks varlığında tüp bebek uygulamasından önce hazırlık kapsamında tüp laparoskopik olarak çıkarılmalı, bu karın içi yapışıklıklar nedeni ile mümkün değil ise tüp-rahim birleşiminde blokaj sağlanmalıdır. Karın içi çok yapışık olan hastalarda histeroskopik yolla  ‘essure’ cihazı yerleştirilerek te tüplerin içindeki sıvının rahim içine akması engellenebilir.
 
Myom; Rahimin içine doğru büyümüş myomlar (submüköz) tüp bebek öncesi histeroskopik olarak çıkartılmalıdır. Rahimin içine baskı yapmayan myomların tüp bebek başarısı üzerine etkileri tartışmalıdır. Bununla birlikte, bazı çalışmalarda, 4-5 cm çaptan büyük myomların, rahimin iç tabakasına baskı yapmasalar bile, tüp bebekte gebelik oranlarına olumsuz etkileri olabileceği bildirilmiştir.
 
Kadın ve erkeğin kromozomal değerlendirmesi yapılarak, yapısal veya sayısal bir kromozomal  problemin olmadığı gösterilmelidir.

Bayanda pıhtılaşma bozukluklarının (trombofili) bakılması  bu olgularda önerilmemektedir.
 
Tm bu nedenler ekarte  edildikten sonrada mümkün olabildiğince 5. gün yani blastokist aşamasında embriyo transferi yapılması ve ya Preimplantasyon genetik tarama (PGS) yapılması planlanabilmektedir.