Tavmergen IVF Clinic | İnfertilite ve Tüp Bebek Merkezi


İletişim : +90 232 445 31 45

Kadına Bağlı Nedenler

Bir kadının doğurganlığının en iyi olduğu dönem 20‘li yaşlarıdır. Özellikle 35 yaşından sonra ciddi bir azalma gözlenir. Denediği her ay için; sağlıklı, doğurgan 30 yaşındaki bir kadın %20 hamile kalma şansına sahiptir. Bu demektir ki, her 30 yaşındaki doğurgan, hamile kalmaya çalışan 100 kadından 20′si başarılı olacaktır ve diğer 80′i tekrar hamile kalamayacaktır. 40 yaşına gelindiğinde bu oran döngü başına % 5’ten daha azdır. Yani 100 kadından neredeyse 5’i her ay başarılı olacaktır.

Kadınlar menopoza kadar doğurgan kalmazlar. Menopoz için ortalama yaş 51‘dir. Ama çoğu kadın 40‘lı yaşlarında hamile kalmakta ciddi güçlü ile karşılaşırlar. Yaşa bağlı doğurganlık kaybının en önemli nedeni yumurtanın hem kalitesi hem de miktarının giderek azalmasıdır
Yumurtalık rezervlerini tespit etmek için testler mevcuttur ama hamile kalma ile ilgili güvenilirliği tamamen kanıtlanmış bir test mevcut değildir. Tek başına ya da kombine halde hiçbir test % 100 doğru değildir. 3.gün FSH testi, antimülleryen hormonu ve östrojen seviyeleri, kan değerleri de adet döngüsünün ikinci, üçüncü ve dördüncü gününde bakılır. Yüksek FSH değerleri ve östrojen değerleri düşük rezerv değerlerini belirtmektedir. En güvenilir paremetrelerden biride  folikül sayısının ultrasonla belirlendiği antral folikül sayım testidir.
İnfertilite  teşhisi genellikle kişi 1 sene boyunca korunmasız cinsel ilişki sonrasında hamile kalmıyorsa konmaktadır oysa anne adayı  35 yaşından büyükse ve 6 aydır hamile kalmaya çalışıyorsa ve bir gebelik elde  edememişse bunun için jinekoloğuna başvurmak zamanı gelmiştir.