Tavmergen IVF Clinic | İnfertilite ve Tüp Bebek Merkezi


İletişim : +90 232 445 31 45

Kadına Bağlı Nedenler

Çikolata Kistleri:

Üreme çağındaki kadınlarda yaygın şekilde görülebilen çikolata kistleri, kadının gündelik yaşantısını etkileyebilecek belirtilere sebebiyet verebilir. Özellikle de adet dönemlerinin oldukça sancılı geçmesine, cinsel ilişki sırasında ağrı duyulmasına, gebe kalamama sorunlarına ve diğer belirtilere yol açabilir.
Çeşitli durumlarda ise hiçbir belirti vermeyen çikolata kitsileri tesadüfen jinekolojik bir muayenede tespit edilebilir. Rahim içerisinde bulunan dokunun başka bir yere taşınarak bu bölgede gösterdiği davranış nedeniyle iltihaplı reaksiyon gösterebilmektedir.
Tedavi edilmeyen çikolata kistleri; büyüme eğilimi gösterebilmektedir. Bu durumda da belirtiler şiddetlenebilmektedir. Yerleşim yerine göre çikolata kistleri gebe kalamama sorunlarına sebebiyet verebilmektedir. Tedavi edilmemiş çikolata kistleri, ilerleyen dönemlerde yumurtalıkların ve rahmin kaybedilmesine yol açabilir.
Çikolata kistleri 3-4 cm arasında olabilirken, bazen bu kistlerin boyutu 10 cm’i bulabilir. 4 cm’den büyük olan kistlerin en kesin tedavisi, cerrahi yöntemlerdir.

Çikolata Kisti Tedavisi:

Cerrahi tedavide en sık tercih edilen yöntem, kapalı yani laparoskopik yöntemdir. Kapalı yöntemle yani laparoskopik yöntemle uygulanan çikolata kisti ameliyatları; açık ameliyata göre daha avantajlıdır. Laparoskopi yöntemi kullanılarak uygulanan işlemlerde kistten temizlenen bölge hava ile temas etmez. Ortalama olarak 1 cm’lik kesiler açılarak uygulanan o operasyon; hastanın en konforlu iyileşme sürecini geçirdiği ameliyat yöntemidir. Gündelik hayata dönüş süresi daha hızlıdır.
En başarılı olan yöntem ise; kistektomidir. Ancak laparoskopik yöntemde kistin alınması her zaman için kolay değildir .Bu ameliyatta başarıyı sağlayan en önemli faktör ise;, doktorun bu konuda tecrübeli olması ve yumurtalıklara hasar vermeden ameliyatın tamamlanmasıdır.
Açık ameliyatlar, kapalı ameliyat yönteminin uygulanamadığı durumlarda yapılan bir işlemdir. Açık ameliyatta hastanın iyileşme süreci daha uzundur. Enfeksiyon gibi riskler, ameliyat bölgesinin açılması sebebiyle daha fazladır. A Açık ameliyatta da en önemli husus; yumurtalıklara zarar vermemektir.

Çikolata Kisti İlaç Tedavisi:

Çikolata kistinin tedavi yönteminin belirlenmesi için ilk olarak kist boyutları değerlendirilmelidir. Şayet kistler 4 cm altında ise, hasta kontrol altında tutulabilir ve medikal tedaviye başlanabilir. Ancak hastanın ağrı şikayetleri şiddetliyse, ameliyat yöntemine başvurmak gerekebilir.