Tavmergen IVF Clinic | İnfertilite ve Tüp Bebek Merkezi


İletişim : +90 232 445 31 45

Tüp Bebek Tedavisi

Dönem dönem medyaya yansıyan mucizevi şekilde tüp bebekte  başarı oranlarını arttırdığını ve çocuk sahibi olmayan kimse kalmayacağını iddia eden beyanlara  maalesef bir yenisinin daha eklendiği görülmektedir. oysa  pek çok  yenilikte de olduğu gibi henüz test aşamasında olan ya da arkasında yeterince bilimsel kanıt birikimi olmayan yöntemlerin ilk olma gayreti içinde lanse edilmesi doğru ve etik değildir. Medyada yer alan, “gebelik oranlarının arttığı”, ve “ülkemizde belli başlı kliniklerde uygulanan bu yöntemle ciddi başarı oranlarının elde edildi” ğini iddia eden beyanların  dayanağının ne olduğu belli değildir.

Bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmamış ve ancak küçük çaplı çalışmalarda değerlendirilmiş olan bu uygulamaların çocuk sahibi olmak için başvuran çiftlere bir mucize gibi sunulmasının doğru ve etik olmadıgını düşünüyoruz. Çocuk sahibi olamamanın getirdiği umutsuzluk ile sarılacak bir dal arayan çok sayıdaki aile maalesef bu tür haberlerden mağdur olmaktadır.

Tekniğin, yardımcı üreme teknikleri programında halihazırda kullanılan sperm seçme tekniklerine oranla bazı avantajlara sahip olabileceğini bildiren çalışmalar mevcuttur. Ancak bu çalışmalar küçük ölçekli olup az sayıdadır. Bu nedenlerden dolayı tekniğin bir mucize gibi sunulması hem yanıltıcı hem de yanlış yönlendiricidir.